Oprogramowanie PRTG Network Monitor jest wydajnym środowiskiem monitoringu dostarczanym wraz z dużą bazą standardowych metod. Szybka instalacja w środowisku Windows pozwala na uzyskanie pierwszego efektu już po kilku minutach pracy. System zyskuje sobie sympatyków poprzez nadzwyczaj prostą obsługę, dostateczny dobór funkcji monitorujących oraz świetne funkcje wizualizacji i raportowania stanu infrastruktury.
Wykorzystując PRTG Network Monitor, w szybki sposób można zrealizować monitoring wydajności infrastruktury sieciowej, kontrolę systemów operacyjnych oraz uzyskać informację, jaki ruch sieciowy obciąża  pasmo. PRTG w doskonały sposób łączy w sobie profesjonalne metody kontroli i wyjątkowo łatwą konfigurację.
Całość obrazu uzupełnia przejrzysta polityka cenowa, która pozwala na zrealizowanie projektu nawet w niewielkim budżecie.

Specyfikacja

Dlaczego PRTG?

PRTG Network Monitor to oprogramowanie adresowane do typowych zadań monitoringu infrastruktury w ramach standardowych pomiarów. Doskonale sprawdzi się w przypadku kontroli urządzeń sieciowych i ich parametrów SNMP. PRTG to również bogata biblioteka metod nadzoru serwerów. Jeżeli infrastruktura IT przedsiębiorstwa jest standardowa, a Klient ponad wszystko oczekuje od systemu prostoty działania i dobrej wizualizacji danych, to PRTG spełnia dokładnie te wymogi.

Główne cechy PRTG:

  • Działa na wszystkich platformach Windows
  • Bardzo krótki czas instalacji
  • Brak dodatkowych wymagań na instalację komponentów typu: MsSQL, .NET
  • Bardzo intuicyjny interfejs
  • Automatyczne rozpoznawanie urządzeń (dodanie monitoringu trwa mniej niż 1 minutę na jedno urządzenie)
  • Realizuje monitoring urządzeń sieciowych poprzez SNMP
  • Realizuje monitoring systemów operacyjnych poprzez WMI,SNMP oraz SSH
  • Wizualizuje transmisję sieciową poprzez interpretację protokołów sFlow, Netflow

Licencjonowanie

PRTG licencjonuje się inaczej niż systemy konkurencji. Podstawą wyliczenia kosztu licencji jest liczba pomiarów/sensorów użytych w instalacji. To bardzo ważne, ponieważ użytkownicy dużych systemów używają dokładnie taj samej wersji produktu jak i Ci, którzy wybierają PRTG dla niewielkich instalacji, a jedyna różnica jest w liczbie wybranych i używanych metod.

Czym jest sensor w rozumieniu licencji PRTG?

Sensor jest podstawowym obiektem systemu PRTG. W skrócie można powiedzieć, że sensor jest pojedynczą, mierzoną wartością prezentowaną w systemie monitoringu. Pojedynczym sensorem będzie zatem ruch sieciowy zebrany z jednego portu urządzenia typu switch/router, pomiar obciążenia CPU, pomiar wolnego miejsca na dysku, ping, telnet na port itp. Jaką zatem licencję potrzebujemy zakupić aby wydajnie monitorować własną infrastrukturę IT ? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Są wdrożenia, gdzie stan infrastruktury oceniany jest z poziomu odpowiedzi PING i dostępności portów, ale są również instalacje, gdzie wymagana jest dużo większa szczegółowość. Dobrym założeniem jest przyjęcie liczby 10-20 pomiarów dla jednego urządzenia IT.

Screenshots