W ElasticSearch użytkownik posługuje się obiektami takimi jak:
- Saved search
- Visualizations
- Dashboards
- Patterns
Energy Logserver pozwana na zarządzanie uprawnieniami do utworzonych obiektów. W aplikacji już funkcjonują grupy uprawnień związane z uprawnieniami do danych. Każdy użytkownik pracuje w ramach Roli, która pozwala mu na widoczność danego zbioru danych. Poszliśmy dalej z tą funkcjonalnością, przyporządkowując Roli odpowiedni zestaw zapisanych wyszukiwań, wizualizacji, dashboardów oraz patternów.
Aplikacja Energy Logserver jest wyposażona w moduł zarządzania obiektami, dostępny dla roli administracyjnej:[/vc_column_text]
Wybierając odpowiednią Rolę, przydzielamy uprawnienia do wcześniej utworzonych obiektów.
Wybierając odpowiednie obiekty przyporządkowujemy je do Roli, jak widać poniżej:
Co ważne, obiekty dodatkowo podzielone są uprawnieniem READ/UPDATE. W naszym przykładzie, użytkownik w Roli web będzie mógł posługiwać się wymienionymi obiektami, jednak nie będzie ich mógł zmodyfikować. Sprawdźmy jak to działa:
Użytkownik widzi tylko jeden dashboard, którego nie będzie mógł zmodyfikować. W celu zapisania zmian w obiekcie musimy mieć prawy UPDATE na obiekcie.
Ważnym obiektem, na którym pracuje każdy użytkownik jest „pattern” do wyszukiwania danych. To wyjątkowo niewygodny obiekt, ponieważ posiada on ustawienie „default pattern”, który w Kibanie każdy użytkownik przestawia drugiemu. Standardowo „default pattern” jest globany i użytkownicy przestawiają sobie nawzajem to ustawienie.
Rozwiązaliśmy ten problem.
Obiekty typu „pattern” są przydzielane do Roli, a każdy użytkownik sam wybiera „default pattern”, który nie wpływa na to ustawienie u innego użytkownika.
Nasz użytkownik w roli web widzi tylko wcześniej wybrane „patterny” i dowolnie zaznacza dla siebie wygodny „default pattern” :
Co daje zarządzanie uprawnieniem do patternów :
- Użytkownik nie musi więcej tworzyć własnych wzorców wyszukiwani, co jest szczególnie trudne dla nowych osób w zespole,
- Administrator przygotuje patterny według jednolitych zasad i przydzieli je użytkownikowi poprzez jego rolę,
- Użytkownik widzi tylko własne patterny, co znacznie poprawia nawigowanie w aplikacji
- Ustawienie „default pattern” jest przypisane dla każdego użytkownika, to ustawienie nie wypływa na innych użytkowników w aplikacji,
- Użytkownik cały czas posiada możliwość konfiguracji własnego patternu, jeżeli otrzyma uprawnienie UPDATE do obiektu