Energy Logserver – analiza danych monitoringu op5 część 2
Tak jak zostało przytoczone w części pierwszej, istnieje duża dowolność testowanych parametrów i tak długo jak jest możliwa komunikacja z serwerem OP5 można prowadzić monitoring. Najczęściej korzysta się w tym celu z agentów nrpe, NSClient++, protokołu SNMP, SSH czy też różnych API. Ruch może odbywać się także, tylko w jedną stronę – z urządzenia monitorowanego do OP5 przy pomocy REST API. Poniżej przykład monitorowanych parametrów dla serwera z systemem Windows.
Pola, jakie powstały z danych przesłanych do Energy Logserver to hostname, servicedescription, hoststate i odpowiadające monitorowanym parametrom perf_data. Pól w dokumentach w miarę potrzeb mogłoby być znaczenie więcej.
Każda czujka zwracająca dane wydajnościowe („performance data”) po przekazaniu do Energy Logserver może zostać zobrazowana przy pomocy wykresu. Na przykładzie wartości „Load1” z serwerów Linux:
W celu stworzenia podobnej wizualizacji trzeba przejść do zakładki „Visualize” a następnie „Line chart” i „From new search”. Po wybraniu nazwy indeksu na podstawie, którego ma zostać utworzony wykres po lewej stronie jest panel konfiguracyjny, w którym należy dodać, jako oś Y pole zawierające wartość numeryczną (Y-Axis – Aggregation – Sum) a następnie, jako oś X ustawić „Date Histogram”. Kolejno dodać tak zwany sub-bucket na podstawie pola „hostname” (Split Lines, Sub Aggregation – Terms, Field – hostname), który rozdzieli wykres na poszczególne serwery.
W tym momencie wizualizację można zapisać i dodać do nowego lub istniejącego pulpitu w zakładce „Dashboard”. Po dodaniu satysfakcjonujących nas parametrów – nie muszą to być jedynie wykresy – taki pulpit można również zapisać by można go było np. udostępnić.
Na podstawie tego przykładu w oparciu o dane pozyskanie z systemu OP5 Monitor można tworzyć bardzo kompleksowe wizualizacje, do celów monitoringu czy raportowania, które dają szeroki pogląd na stan infrastruktury i urządzeń do niej należących